Choď na obsah Choď na menu
 


Farský kostol sv. Urbana - Bystré

Bystré - Farský kostol sv. Urbana

 

Farnosť Bystré bola zriadená 1.12.1991. K Bystrému bola pričlenená ako filiálna obec Hermanovce nad Topľou. Predtým obe dediny patrili do rozľahlej farnosti Hanušovce nad Topľou.
História katolíckej viery sa odvádza od najstarších čias pokresťančovania tohto územia počas Veľkej Moravy a po jej zániku.

Aj keď sa nedá presne určiť dátum postavenia prvého kostola, predsa je zrejmé, že v 14. a 15. storočí už tu bol kostol, ktorý prešiel rôznymi prestavbami a stojí tu dodnes. Bol postavený pričinením rodiny Sóosovcov zo Solivaru. Podľa starších svedectiev je zasvätený sv. Urbanovi aj keď dnes sa slávi ako patrón chrámu Duch Svätý.
Popri budove kostola je najcennejšou pamiatkou hlavný oltár Korunovania Panny Márie z konca 15. storočia. Je to polychrómovaná a zlatená gotická drevorezba.

Rímskokatolícky farský kostol sv. Urbana v Bystrom je postavený na malom vŕšku v šarišskej časti obce. Výška kostolnej veže po spodnú časť makovice je 31,35 m.V roku 1438 sa uvádza, že patrónom kostala je sv. Anton. Tento svätec bol patrónom dlhé roky. V roku 1717 kostol po viac ako storočnom spravovaní evanjelikmi, bol prinavrátený katolíkom. Vtedy došlo aj k zmene patrocínia a odvtedy je kostol zasvätený sv. Urbanovi.

V neogotickej arche na hlavnom oltári sa nachádza neskorogotická reliéfna scéna Korunovania Panny Márie s plastikami sv. Petra a Pavla v bočných nikách. Na hlavnom oltári je oltárny kameň s ostatkami sv. Benedikta, ktorý kostolu daroval v roku 1750 generál gróf Jozef Dessewffy.

Farský kostol bol konsekrovaný  4.11.2007.

 

Panoráma interiéru kostola sv. Urbana: Panoráma exteriéru kostola sv. Urbana: